Jak powinna wyglądać dieta konia?
Konie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Z tego powodu prawidłowe żywienie tych zwierząt ma duży wpływ nie tylko na ich siłę czy wyniki sportowe, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie. Jadłospisy poszczególnych osobników będą się między sobą różniły w zależności od stylu życia konia, jego masy, wieku, a także aktywności fizycznej. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, którymi warto kierować się, komponując dietę dla konia. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.
Dlaczego pasze objętościowe powinny stanowić podstawę diety konia?
Absolutną podstawą jadłospisu każdego konia są pasze objętościowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim wypełnienie układu pokarmowego, a także dostarczenie włókna. Dlatego należy podawać je w ilości 1-2 kg na 100 kg masy ciała, w porcjach co najmniej 5 razy dziennie. Najlepiej jednak jeżeli zwierze będzie miało stały dostęp do tego typu pożywienia. Wyróżnia się paszę objętościową suchą, a także soczystą. Wśród tych pierwszych można wymienić m.in. siano, zarówno to łąkowe, z roślin motylkowatych, jak i uprawnych, a także plewy oraz słomę. Pasze objętościowe soczyste z kolei to na przykład zielonki, sianokiszonki, a także produkty zawierające warzywa i owoce.
Jak zbilansować dietę konia?
Ze względu na to, że pasze objętościowe nie są w stanie dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych, nie mogą być jedynym rodzajem pożywienia spożywanym przez konie. Dlatego pasze objętościowe uzupełniane są między innymi przez pasze treściwe. Stosunek tych dwóch rodzajów pożywienia w diecie konia powinien wynosić mniej więcej 80:20.
Zadaniem paszy treściwej jest dostarczenie zwierzęciu wszystkich niezbędnych makroskładników. Obowiązkowym dodatkiem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest z kolei mesz dla koni. Taki posiłek na ciepło wspomaga pracę układu pokarmowego zwierzęcia. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych pomaga zachować mu zdrowy wygląd, a przede wszystkim piękną i lśniącą sierść.
Czy warto sprawdzać jakość pasz podawanych koniom?
Konie, mimo że wydają się majestatyczne i bardzo wytrzymałe to jednak są dość delikatnymi zwierzętami, których układ pokarmowy wymaga szczególnego traktowania. Dlatego nie wolno podawać im przeterminowanych, zgniłych, zwietrzałych czy skisłych pasz. Również produkty wątpliwego pochodzenia lub złej jakości mogą wyrządzić koniom krzywdę. Co więcej, za każdym razem nową paszę czy suplementy należy wprowadzać do diety konia stopniowo, aby bakterie znajdujące się w jelitach przyzwyczaiły się do nowego sposobu żywienia.