Krokodyl nilowy
Krokodyl nilowy jest największym krokodylem Afryki. Dorasta nawet do sześciu metrów długości, waży często ponad 700 kilogramów. Jest to drapieżnik, który budzi respekt u ludzi i zwierząt. Ten krokodyl jest reliktem czasów prehistorycznych. Do czasów dzisiejszych przetrwał jako przedstawiciel gromady gadów, do której należały również dinozaury. Jego sposób życia pozwala na cofnięcie się w odległą przeszłość.
Krokodyl nilowy występuje prawie na całym obszarze Afryki, na południe od Egiptu do Afryki południowej. Nie zamieszkuje natomiast chłodniejszych obszarów Afryki północnej oraz pustynnych obszarów Sahary. Zamieszkuje brzegi rzek, jezior i zbiorników wodnych. Krokodyl spędzają dni na brzegu, a na noce zanurzają się w wodzie. W okresie deszczów, kiedy rzeki występują z brzegów, przenoszą się w inne, czasami bardzo odległe miejsca i po opadnięciu wód wracają na swoje terytorium.
Co należy wiedzieć o rozmnażaniu?
Na wiosnę samica wygrzebuje jamę w ziemi na brzegu rzeki i składa w niej jaja. Powinny one znajdować się w niewielkiej odległości od rzeki, muszą być jednak chronione przed zalaniem w przypadku, gdyby podniósł się poziom wody w rzece. Jama jest w miejscu cienistym płytsza, natomiast w miejscu słonecznym głębsza. Krokodyle parzą się w płytkiej wodzie. Do kopulacji dochodzi często po walce, którą poprzedza kilka rytuałów. Samica składa w piasku 30-70 białych jaj w twardej skorupie. Pilnuje ich przez następne 90 dni, dopóki nie usłyszy odgłosów młodych, po czym wygrzebuje jaj w piasku, ewentualnie sama rozbija skorupy. Po wylęgnięciu się małych krokodyli matka przenosi je w paszczy do wody. Zdaniem niektórych naukowców samica ma na mieliźnie już wcześniej upatrzone miejsce, porośnięte roślinami. Przenosi tam młode, żeby nie padły ofiarą drapieżników, takich jak na przykład warany, bociany, hieny. Trochę starsze młode są łatwą zdobyczą dla krokodyli, orłów lub większych ryb.
Co należy wiedzieć o pożywieniu i polowaniu?
Krokodyl nilowy czyha na przychodzące nad rzekę lub jezioro zwierzęta. Łowi gazele, bawoły, dzikie psy, lwy. Czasami jego ofiarą pada również człowiek. Krokodyle leżą w płytkiej wodzie, wystawiając z niej tylko nozdrza i oczy. Po pojawieniu się ofiary błyskawicznie atakują i trzymając je mocno w paszczy wciągają pod wodę. Ponieważ krokodyl nie potrafi przeżuwać, zdobycz jest zjadana natychmiast. Najpierw zaciąga ją w zarośla, gdzie ją pozostawia na kilka dni, żeby uległa rozkładowi. Krokodyl zjada swoje ofiary w całości. Ściany jego żołądka wydzielają bardzo silny sok żołądkowy, który rozkłada nawet ciężkostrawne części zwierząt.
Oto 6 ciekawostek na temat tego drapieżnika:
1). Płeć krokodyli zależy od temperatury. W temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza z jaj wylęgają się samice, natomiast w temperaturze powyżej 33,9 stopni Celsjusza – samce.
2). Największy ze wszystkich znanych krokodyli miał 7,5 metra długości, natomiast najmniejszy gatunek osiąga 1,5 metra.
3). Stosunek między wielkością jaja i dorosłego osobnika krokodyla wynosi 1:4000.
4). Rząd krokodyli filogenetycznie spokrewniony jest z ptakami.
5). Krokodyle różnią się od aligatorów uzębieniem: u krokodyli czwarty ząb dolnej szczęki leży we wgłębieniu górnej szczęki i jest widoczny przy zamkniętym pysku, u aligatorów ząb ten również chowa się we wgłębieniu górnej szczęki, nie jest jednak widoczny.
6). Afrykańskie krokodyle w ciągu roku uśmiercają więcej ludzi niż inne zwierzęta.
Bestia… człowiek niemiałby szans w bezpośrednim starciu z krokodylem nilowym.